avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu in prag de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu in prag de pensionare

Buna ziua,
Va rog , daca la 1.07 ies la pensie am dreptul la concediu integral sau numai pentru lunile in care am fost in activitate ?
Pot sa iau concediu efectiv sau numai plata aferenta zilelor?
-Conducerea unitatii( de stat) imi poate refuza efectuarea concediului ?
-Cu cate zile inainte se elibereaza adeverinta pentru Casa de pensii,privind contributia la pensii(salarii, sporuri)
-Va rog baza legala .
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:52, 15 Februarie 2015
O simpal copie de pe carnetul de munca este de ajuns.

In lipsa carnetului de munca, la dosarul de personal salariatul poate depune copii de pe adeverintele de vechime eliberate de catre fostii angajatori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile de concediu legale... miha8619 miha8619 buna, am si eu o nelamurire... eu in 30 iunie am incheiat contractul de munca cu o firma dar mi-au ramas 16 zile de concediu pe care nu le-am luat. as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca marysa marysa Buna ziua, Am nevoie de cateva lamuriri. Am anuntat ca doresc sa plec din actualul loc de munca, iar seful a zis sa nu-mi dau demisia, ci sa plec cu acordul ... (vezi toată discuția)
Acte de la fostul angajator /fluturaș de salariu Loredana080 Loredana080 Bună ziua! Aș vrea să cer fostului angajator fișa postului, regulamentul intern, precum și modul în care a fost calculată suma acordată la lichidare, ... (vezi toată discuția)