Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu in prag de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu in prag de pensionare

Buna ziua,
Va rog , daca la 1.07 ies la pensie am dreptul la concediu integral sau numai pentru lunile in care am fost in activitate ?
Pot sa iau concediu efectiv sau numai plata aferenta zilelor?
-Conducerea unitatii( de stat) imi poate refuza efectuarea concediului ?
-Cu cate zile inainte se elibereaza adeverinta pentru Casa de pensii,privind contributia la pensii(salarii, sporuri)
-Va rog baza legala .
Multumesc anticipat!
O simpal copie de pe carnetul de munca este de ajuns.

In lipsa carnetului de munca, la dosarul de personal salariatul poate depune copii de pe adeverintele de vechime eliberate de catre fostii angajatori.