Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Alocare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Alocare dividende

O firma are in balanta la 31.12 in contul 121 un profit net de 100.000 ron. Are doi asociati, unul cu 55% (care este si administrator) si unul cu 45%.
1. ce suma are dreptul fiecare din ei ca dividende in anul urmator, dupa depunerea bilantului.
2. daca cel care este si administrator are contract de munca de 2h/luna pe o alta firma, atunci cand isi ia dividendele din aceasta firma, plateste impozit de 16% si CASS 5.5%, sau doar 16%?
3. repartizarea profitului in dividende se face pe baza AGA, cu acordul ambilor asociati, sau cel care are 55% decide repartizarea sau nu in dividende, daca celalalt nu este de acord?
Trebuie sa va uitati si in contractul de societate si in statut sa vedeti ce scrie.