avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

In data de 26 01 2015, am depus cerere la casa de pensii, pentru trecerea de la pensie de invaliditate la pensie la limita de virsta, Peste cit timp ar trebui sa primesc decizia de pensionare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:23, 16 Februarie 2015
Potrivit legii decizia se emite in termen de 45 de zile.
Din anumite motive acest tremen este depasit.
Important este fatul ca daca pensia de limita de varsta este mai mare decat cea de invaliditate,veti primi direrentele de la data indeplinirii conditiilor de trecere la limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 ... Bibi29 Bibi29 Am 43.79733 puncte totale si punctaj mediu de 1.27656 si 22500 lei pensia pe luna. Daca primesc indicele de corectie cind am depus cererea pentru pensia de ... (vezi toată discuția)
Termen decizie de pensionare definitiva annesis annesis Buna, In data de 18 martie am depusul dosarul de pensionare definitiva. Acum am pensie de boala. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care este termenul in ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate este considerata vechime in munca? ADINABODESCU ADINABODESCU Sotul meu este nascut pe 01/10/1956.Vechime in cimpul muncii are 22 de ani.Din anul 1994 este pensionat de invaliditate gr 2. La ce virsta poate iesi ... (vezi toată discuția)