Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preluare o cota parte din pensia unui defunct.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preluare o cota parte din pensia unui defunct.

Buna ziua, am urmatoarea intrebare pentru dvs:
Am un pensionar MAI care are o stare de sanatate precara si doctorii ne-au spus ca sa ne asteptam la ce este mai rau si sotia acestuia este pensionata pe caz de boala cu o pensie de aproximativ 380 RON. Sotia acestuia poate prelua o cota parte din pensia sotului? Daca da, unde ne putem adresa si ce trebuie facut.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
din cate stiu se putea sa renunte la pensia dansii si sa primeasca 1/2 dinpensia sotului.
O ruda asa a procedat doar ca nu era pensionata pe caz de boala ci la limita de varsta, pensia ei era mai mica si astfel a mai castigat 2-3sute venit pe luna peste ce avea initial, dar toate acestea sau intamplat dupa decesul sotului.