Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin expirat in strainatate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin expirat in strainatate

buna ziua,sotul meu este plecat in Germania si ia expirat buletiunul de o luna si jumatate,la vama i se poate intampla ceva daca vine in tara sa isi faca buletiunul,mentionez ca abia acum a vazut ca ia expirat si ar vrea sa vina sa il reanoiasca,
mai mult de o amenda nu are ce risca
oricum nu merita sa vina in tara doar pentru asta,asa ceva e posibil sa poata rezolva si la ambasada.Parerea mea e ca de acum nu conteaza cat e de expirat: o luna sau 6.
sa dea telefon la ambasada romaniei in Germania,poate se rezolva local, cu CI expirat nu poate trece nici o granita, sau daca are valabil pasaportul sa se identifice cu pasaportul
Amenda pentru acte expirate nu se da la frontiera, n-au competenta pentru asta. Doar lucratorii de la Evidenta pot aplica astfel de amenzi.
In principiu ar putea veni fara probleme cu masina dar cel mai sanatos este sa isi faca titlu de calatorie la consulat.