avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale taxe si impozite
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

taxe si impozite

Buna ziua,
In anul 2010 mi-am schimbat domiciliul dintr-o localitate in alta.In acel moment n-am stiut ca in termen de 30 zile am obligatia sa mut dosarul masini la Primaria din localitatea unde am domiciliu.Anul trecut afland acest aspect am inceput demersurile de mutare a dosarului,lucru care s-a si intamplat numai ca,in acel moment m-a obligat sa platesc impozitul la zi (era doar anul 2014).Am intrebat un functionar ce se intampla daca nu am mutat dosarul,raspunsul a fost ca,nu ma poate obliga sa platesc la ambele Primarii conform CODULUI FISCAL.Azi m-am dus sa-mi platesc impozitul aferent anului 2015 si surpriza.......cica trebuie sa platesc si pe anii anteriori.Va rog sa-mi spuneti daca asa este (daca trebuie sa platesc retro) si ce am de facut in acest caz.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: georgeles , utilizator 15:05, 17 Februarie 2015
Va rog sa explicati simplu, cam asa: in anul 2010 m-am mutat din A in B.
Impozitul auto l-am platit pe anii 2010, 2011, etc la primaria A.Din 2014 am platit la primaria B, dar imi solicita plata impozitului si primaria A s.a.m.d.
Cele de mai sus sunt ca exemplu, datele reale le veti posta d-voastra..
Mentionez ca in iulie 2010 mi-am schimbat domiciliu din Bucuresti in Cluj.Impozitul pe masina l-am platit pe anul 2010/2011/2012/2013/2014 in Bucuresti.In oct 2014 am mutat dosarul masini in Cluj,acu cica sunt obligata sa platesc impozitul pe anii 2010-2014 si la Cluj.
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 17 Februarie 2015
georgeles, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare impozit auto lavinia_lixandru lavinia_lixandru Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: din 2008 m-am mutat cu domiciliul intr-o alta localitate din acelasi judet. In perioada 2008-2016 am achitat impozit ... (vezi toată discuția)
Impozit auto tudorel_77 tudorel_77 Buna seara. In anul 2011 mi-am mutat domiciliul in alta localitate dar nu am mutat si masina la noua primarie. Am platit in continuare impozitul la vechea ... (vezi toată discuția)
Transferul autoturismului Nagy Istvan Nagy Istvan In anul 2016 m-am mutat definitiv de la Cluj Napoca la Miercurea Ciuc si am vandut casa la care am stat in Cluj. Am schimbat si buletinul. Dar masina inca ... (vezi toată discuția)