Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu bucluc :)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu bucluc :)

Buna ziua. In vara anului 2013 bunica mea a decedat. Succesiunea s-a facut fara probleme doar ca eu nu pot folosi imobilul deoarece bunica i-a facut unei persoane buletin pe respectiva adresa, iar persoana locuieste acolo si nu vrea sa plece. Adica de 2 ani el imi deterioreaza imobilul si eu pierd pt ca nu pot sa-l inchiriez. Am vorbit cu avocati care mi-au spus ca doar prin ordin de executare pot sa-l scot afara. Mi se pare aberant sa platesc 2600 Ron, sa astept un an ( atat mi-au zis ca dureaza)ca sa pot face ce vreau cu casa mea. Vad ca el ca si "chirias" are o multime de drepturi, dar eu ca MOSTENITOR nu am?? Nu se poate anula in baza certificatului de deces buletinul, contractul de locatiune ( in caz ca are) ?? Precizez ca este un alcoolic care mi-a facut din imobil focar de infectie. Am apelat la cunostintele dvs in speranta gasirii unei portite. Va multumesc
gyova26, utilizator
Eu personal as fi procedat altfel ; pe baza actelor de mostenitor imi faceam buletin la adresa respectiva apoi asteptam sa plece individul din casa , schimbam yala sau chiar usa si apoi daca incerca o efractie anuntam eu politia si sa demonstreze el ce drepturi legale are acolo , asta in cazul in care nu avea un contract de inchiriere valabil , lucru verificabil la circa financiara. Dar mai mult ca sigur ca doar a fost trecut in spatiu iar un eventual contract de inchiriere a fost facut pe un an, fara prelungire.
Puteti utliza procedura prev. de art.1045-1047 NCPC