Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate concesiona un pamant in litigiu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate concesiona un pamant in litigiu?

Buna ziua, as avea o intrebare..
Daca nu exista o hotarare definitiva si irevocabila un pamant poate fi concesionat? :((
In principiu, nu, dar depinde la ce se refera litigiul.
Nu se poate concesiona
era un proces intre primarie si mostenitori la momentul cand a fost concesionat. ulterior mostenitorii au castigat procesul iar cei care au conceionat refuza sa plateasca pamantul.
Sa intelegem ca s-a incheiat contract de concesiune de catre Primarie in timp de asupra terenului se purta un litigiu ? Iar dvs. sunteti concesionarii acestui teren ? Este vorba despre plata redeventei? Nu este clar....
bunica mea este mostenitoarea acestui teren. terenul a fost luat pe vremea comunistilor iar in 1992 s-au facut demersurile pt reintrarea in posesie. primul proces a fost pierdut terenul fiind castigat de primarie. s-a facut recurs dar intre timp primaria a concesionat terenul. de atunci ne judecam cu primaria si cu concesionarul terenului