Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre uzucapiune

Buna ziua.Locuiesc intr-un imobil cumparat de parintii mei, in urma cu 40 de ani ,pe baza unei chitante de mina.Deoarece nu cunosc domiciliul actual al proprietarului,pot introduce actiunea de uzucapiune cu numele si adresa acestuia de pe chitanta de mina de la acea data?Va multumesc anticipat
logic nu.
Pai daca este cumparat, mergeti in instanta sa obtineti actul de proprietate in baza chitantei.
Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea dobandirii dreptului de proprietate , pe calea prescriptiei achizitive.

Veti invoca jonctiunea posesiilor, unind posesia autorilor dumneavoastra ( parintii dumneavoastra ) cu posesia exercitata de dumneavoastra.

Trebuie sa precizati adresa paratilor, in vederea citarii acestora.( va puteti adresa Serviciului de Evidenta Informatizata a Persoanelor , in vederea identificarii adreselor de buletin, pentru a fi legal citati ).

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara a dobandirii dreptului de proprietate, o dovada absoluta a dobandirii dreptului de proprietate ( dreptul de proprietate va fi dobandit in mod retroactiv, de la data cand a fost exercitata posesia ).

Asadar, trebuie demonstrat fapul ca parintii dumneavoastra au exercitat o posesie utila, continua , publica , neintrerupta, sub nume de proprietar , vreme de 30 de ani.

Faptul posesiei este demonstrat prin martori , inscrisuri.

In cauza va fi ordonata o expertiza topografica, in vederea identificarii terenului ( a suprafetei si a vecinatatilor ).

Succes.