Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa 30 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa 30 de ani

Buna ziua, voi prezenta situatia. Exista 5 frati, 2 sunt ai tatalui din prima casatorie iar 3 sunt ai ambilor parinti. de la decesul tatalui au trecut 30 de ani iar de la decesul mamei au trecut 16 ani. Intrebarea este: fata cea mica a ambilor parinti poate inlatura (in instanta) de la mostenire cei doi frati din prima casatorie a tatalui avand in vedere cei 30 de ani de la decesul tatalui?
Multumesc!
mass, utilizator
Nu ii poate inlatura de la mostenire, chiar daca au trecut 30 de ani.
Poate cere uzucapiune in instanta daca a stapanit casa, terenul.
Multumesc pentru raspuns! Poate sa faca uzucapiune daca de la moartea mamei au trecut doar 16 ani?
Oricine poate fi inlaturat de la mostenire...
Depinde de circumstantele cauzei...
Procesul este insa foarte dificil pentru cel care vrea sa ii inlature de la mostenire pe ceilalti mostenitori.
Daca nu stie sa se judece va pierde procesul.
Posesorul neproprietar se poate adresa instantei de judecata, in vederea dobandirii dreptului de proprietate , pe calea prescriptiei achizitive.

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara a dobandirii dreptului de proprietate, o dovada absoluta a dobandirii dreptului de proprietate ( dreptul de proprietate va fi dobandit in mod retroactiv, de la data cand a fost exercitata posesia ).

Asadar, trebuie demonstrat fapul ca parintii dumneavoastra au exercitat o posesie utila, continua , publica , neintrerupta, sub nume de proprietar , vreme de 30 de ani.

Faptul posesiei este demonstrat prin martori , inscrisuri.

In cauza va fi ordonata o expertiza topografica, in vederea identificarii terenului ( a suprafetei si a vecinatatilor ).

Succes.