Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu Administratia din bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu Administratia din bloc

Buna ziua,

Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti,am o problema legata de apa care se infiltreaza la fiecare ploaie si zapada,am vorbit cu doamna administratora si nu vrea sa repare terasa ,asta anul trecut prin vara.A zis o sa sunela firma care a reperat terasa in urma cu doi ani,am vorbit de cateva ori si degeaba vorbesc.Cum o pot convinge sa repare terasa?daca imi va ploua mie in apartament se vor strica si apartamentul de sub mine si tot asa.
Va multumesc.
Ultima solutie legala este sa reparati dvs. terasa, apoi sa cereti banii proportional, de la toti proprietarii din bloc.
O sa incer sa vorbesc din nou cu dna administrator,daca nu vrea,o sa incerc macar ii avertizez pe vecinii de sub mine sa vedem daca lor le convine.Nu vreau sa repar din banii mei terasa care nu este deloc ieftin,o pot da in judecata,sper sa rezolvam pe cale amiabila.
Pai cheia nu este la administrator, ci la presedinte, fiind o lucrare mare el are puterea de a initia Adunarea generala si supunerea la vot, nu administratora. Aceasta pune doar in executare o hotarare, daca este cazul, deci ca atare nu aveti de ce sa o dati in judecata.
In plus, daca vreti sa intrebati locatarii trebuie sa ii intrebati pe toti, nu doar 2-3 de sub dvs., insa legea ii obliga sa participe toti la reparatii de acest gen.
@moschino
1-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie,care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare bunei functionari a partii comune de constructii si instalatii din imobil
2-Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie masuri/decizii ale adunarii generale,ale proprietarilor si ale comitetului executiv
Nu va hazardati sa actionati administratorul de imobil in judecata in speta dvs,pentru ca veti beneficia de hotarare judecatoreasca defavorabila
Terasa este parte comuna,a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Sesizati oficial presedintele de asociatie,solicitati analizarea responsabila a situatiei si introducerea pe ordinea de zi a adunarii generale care legal trebuie convocata o data pe an-de regula in primul trimestru,ocazie cu care participantii vor hotari masurile ce urmeaza a fi luate
@trandafir2
Varianta cu executia reparatiei terasei de catre un proprietar strict pe suprafata aferent apartamentului acestuia-nu este o solutie care sa asigure buna functionare a terasei
Executa reparatiei terasa imobil de locuit in comun,prin initiativa privata a unui proprietar are dezavantajul ca nu beneficiaza nici de de autorizatie constructie si certificat urbanism,si nici de garantie
~ Conținut șters la cerere ~