Forum Discuţii juridice Executare silită Rugaminte lamurire executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Rugaminte lamurire executare silita

Eu si cu fosta sotie de care am terminat recent divortul, am contactat (in timpul casatoriei) un credit de 50.000 ron de la banca.
Titular de contract sunt eu iar fosta sotie este codebitor cu aceleasi drepturi si datorii fata de banca indiferent daca suntem sau nu mai suntem casatoriti
Fosta sotie a refuzat sa mai participe la la plata ratelor de 1001,00 ron lunar iar eu avind un salariu foarte mic - 900,00 ron, nu am posibilitatea sa achit rata lunara - fapt ce v-a duce la executare silita
Pina in prezent am primit numai somatii de plata dar in curind v-om fi executati silit
Precizez ca si sotia este salariata si are un venit lunar de peste 2.400,00 net/ lunar
Ambii detinem locuinte prop. personala -eu detin o garsoniera iar dinsa un apartament cu 3 camere
Eu am donat garsoniera mea avind invederata renta viagera
Mentionez faptul ca nici unul dintre noi nu a girat cu locuinta
INTREBARE !
In cazul ca Banca- creditorul nu doreste sa ne execute prin poprire, poate sa-mi anuleze mine contractul de donatie si sa ma execute cu fosta locuinta ??
Precizez ca valoarea garsonierei mele nu acopera intreg creditul
Dar ei(i-a nu a instrainat locuinta), avind in vedere ca locuinta sa are valoare mai mare decit creditul ??
Ce v-a urma incontinuare??
Va multumesc tare mult ptr raspuns si ptr ajutor

Multumesc d-ul Ilie1111
Nu este o razbunare, este o acoperire cit de cit - e postura,,scapa cine poate''
De ce unul sa piarda tot iar celalat nimic mai ales daca e si vinovat
Cu stima
Ati partajat datoria respectiva? Daca da, ii puteti cere fostei tot ce platiti pentru ea. Daca nu, o puteti face acum.
Va rog fiti mai explicit cu partajarea datoriei !!
Dupa ce n-am despartit in fapt,01.01.2014, sotia (acum fosta) a refuzat sa mai participe la achitarea ratei lunare de 1001,00 ron
Eu, am vindut si am amanetat unele obiecte personale de valoare si am reusit sa mai achit doar trei rate lunare la banca apoi am intrat in inposibilitate de plata -avind in vedere ca am un salariu net de 920,00 ron lunar -(bugetar) si mai am si o descoperire de cont la alta banca -bani pe care i-am folosit impreuna dar contul era pe numele meu iar ea avea card aditional si acum eu am ramas bun de plata
Reamintesc ca , pina in prezent banca ne-a emis numai somatii de plata ,inca nu am ajuns in instanta si la executare
Intrebare !
Cum sa partajam datoria ??????
Banuesc ca banca ne v-a face poprire prin salariu de 30% la fiecare - eu, in jur de 300,00 lunar avind salariul de 920,00 ron iar ei in jur de 900,00 ron lunar avind un salariul net de 2700,00 ron (exclud si celalate venituri ale ei -deocamdata)
Eu i-a solicitata sa procedam in acest fel ptr a evita executarea implicit a taxelor aferente precum si reesalonarea debitului DAR fara nici un rezultat
Ea mai detine si un alt apartament plus o vila (toate sunt situate in Curtea de Arges) ramase dupa decesul fostului sot DECI ARE destule locuinte
Revin la intrebare - cum fac partajarea ??
Va multumesc ptr raspuns - SUNTETI O PERSOANA DEOSEBITA
Partajarea s-ar face împărțind la 2 ratele de credit, sau toată creanța dacăeste un credit exigibil deje, doar că, dacă banca nu va fi de acord, poate urmări pe oricare dintre dvs. pentru întreaga datorie.

Singurul efect benefic al partajului ar fi că puteți cere de la fosta jumătate din ce plătiți sau ați plătit băncii de la momentul divorțului și pănâ la achitarea integrala, cu condiția să nu fi trecut 3 ani de la data efectuării plății până la data când îi solicitați plata.

Dacă nu vă dă sumele respective, o puteți da în judecată, printr-o acțiune în pretenții și ulterior să executați silit.

Eu pot achita lunar suma ce mi se cuvine adica, 30% din salariul net - respectiv 300,00 ron raportata la salariu net pe care il am DAR SOTIA REFUZA ORICE PLATA - in acest caz -TOT DEBITORI RAMINEM - iar la executare nu se v-a mai tine seama ca eu am mai avansat plati in contu ratei - SUNT IN CEATA TOTAL !
Restantele le avem din 26 iulie 2016
I-am propus asa ceva si sa rezolvam pina incepe executarea ca apoi D-zeu cu mila si noi cu restul Dar nu e cale de intelegete
Banuiesc ca la acesta plata v-ati referit, adica eu sa-mi achit partea mea in functie de salariu ne iar ea sa-si achite partea ei !