Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Informatii publice procedura de achizitie publica ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Informatii publice procedura de achizitie publica ?

Buna ziua !
O societate bancara mi-a solicitat informatii cu privire la o procedura de achizitie si anume m-am intrebat daca clientul X a fost prezent in cadrul proceduri de achizitie si daca a castigat sau nu procedura ?
A motivat faptul ca a inaintat o scrisoare de garantie pentru a garanta obligatiile asumate de achizitor
Intreabrea mea este daca pot sau nu sa ofer aceste informatii bancii din punct de vedere legal ?
Datele unei persoane juridice nu intra sub incidenta legii 677/2001 privind protectia datelor cu caracter personal. Oricum datele unei societati se gasesc si pe siteul Oficiului Registrului Comertului.
In opinia mea, daca procedura de achizitie s-a derulat pe SEAP, poate sa consulte banca respectiva si on line sa vada care e stadiul si sa obtina informatii de acolo, eventual sa verifice cine a castigat respectiva procedura.