Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Hotarare judecatoreasca definitiva alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Hotarare judecatoreasca definitiva alcoolemie la volan

Nr. unic (nr. format vechi) :
Data inregistrarii
Data ultimei modificari:
Sectie: .
Materie: Penal
Obiect: conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
xxxxxxxxxxxxxx Inculpat

Şedinţe
Ora estimata: 08:30
Complet: Complet 7
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Îndreaptă eroarea materială.
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială

Ora estimata: 08:30
Complet: Complet 7
Tip solutie:
Solutia pe scurt: În baza art. 374 pct. 4 N.C.Pr.P. rap la art.375 NCPP cu aplic. art 396 pct 10 NCPP admite cererea inculpatului XXXXXXXX privind judecarea cauzei potrivit procedurii recunoaşterii învinuirii. Condamnă pe inculpatul xxxxxxxxxx , - pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană având o alcoolemie peste limita legală prevăzută de art. 336 alin 1 N.C.P. cu aplicarea art 5 NCP cu aplic. art. 396 pct. 10 C. p .p . la pedeapsa de 8 luni închisoare. În baza art. 91 C.p. dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei aplicată inculpatului Chiriac Bogdan pe durata unui termen de încercare de 2 ani. În baza art. 93 alin 1 , 2 şi 3 C.p., pune în vedere inculpatului să se supună următoarelor măsuri şi obligaţii de supraveghere: - Să se prezinte la serviciul de Probaţiune Constanţa conform programului de supraveghere care va fi întocmit de această instituţie - Să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; - Să anunţe, în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; - Să comunice schimbarea locului de muncă ; - Să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă; - Să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de Probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate; - Să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de 60 de zile astfel cum se va stabili de către Serviciului de Probaţiune Constanţa în funcţie de aptitudinile şi pregătirea socio - profesională a acestuia , afară de cazul în care din cauza sănătăţii nu poate presta această muncă; În baza art. 404 C.p.p. pune în vedere inculpatului dispoz. art. 96 C.p. referitoare la situaţiile care atrag revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere, respectiv săvârşirea unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare şi neîndeplinirea cu rea credinţă a măsurilor , obligaţiilor de supraveghere şi cele civile stabilite prin prezenta sentinţă. În baza art. 274 alin 1 NCPP obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu apel în 10 zile de la comunicarea minutei . Dată şi citită în şedinţa publică din 20.11.2014.
Document: Hotarâre

INTREBARE : VA ROG SA MI SPUNETI DACA IN CAZUL DE FATA IMI POT REDOBANDI PERMISUL AVAND IN VEDERE CA INSTANTA NU A SPECIFICAT NIMIC IN HOTARAREA DEFINITIVA CUM ESTE PREZENTATA MAI SUS PRIVITOR LA INTERDICTIA DE A MAI CIRCULA SAU ANULAREA PERMISULUI

VA MULTUMESC!
daniel1969, utilizator
In urma hotararii ramase definitive permisul se anuleaza. De la data ramanerii definitive trebuie sa treaca 1 an de zile si va puteti prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, nu trebuie sa mai faceti scoala de soferi, sustineti doar examenul.
oamenii bunii simt ca inebunesc...
pe 20 februarie am implinit un an de la data ramanerii definitive a sentintei...pe data de 20 am fost la Udriste si in calculator permisul meu apare ca retinut...desprte ce vorbim aici

Ati facut cerere sa sustineti examenul si v-au zis ca nu se poate. Le-ati aratat hotararea, care a fost parerea lor? Din ce inteleg este vorba de o retinere administrativa.
dovahkiin, utilizator
dovahkiin a scris:

Ati facut cerere sa sustineti examenul si v-au zis ca nu se poate. Le-ati aratat hotararea, care a fost parerea lor? Din ce inteleg este vorba de o retinere administrativa.

am atasat sentinta pe site...
si incerc sa ma fac inteles dar cred ca sunt eu incapabil sa ma adresez...
luni ma duc cu hotararea legalizata la Udriste
dar ma repet...: un caz asemanator nu a mai sustinut nici un examen sau proba practica...aceasi sentinta aceasi pedeapsa
Anularea permisului de conducere, în cazurile prevăzute la art. 114 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se dispune de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti rămase definitivă, dispusă de o instanţă din România.
Probabil nu au primit hotararea si din acest motiv nu vi l-au anulat, sau cine stie ce s-a intamplat. Termenul de 1 an nu curge de la momentul anularii ci de la momentul in care hotararea a ramas definitiva. Vorbiti la Udriste si va lamuresc ei cum sa rezolvati problema, eu zic ca ar fi bine sa le duceti o copie legalizata dupa hotarare.