Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Teapa OLX!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Teapa OLX!

Buna ziua!
Am cumparat de pe OLX o pereche de incaltaminte si mi-am cam luat TEAPA.La deschiderea coletului papucii erau prea mari si folositi.
Am vorbit cu vanzatorul si a zis sa trimit coletul inapoi ca el imi schimba perechea.Ce pot face ?Sa trimit coletu dar daca trimit pot ramane si fara papuci si fara bani.Banii nu cred ca se mai pot recupera dar macar papucii sa fie ok?(Am atat poze cu incaltamintea roasa cat si poze cu convorbirea cu acesta + datele vanzatorului(unde locuieste nume prenume numar telefon si adresa mail).Ce pot face??
Va multumesc!
ca marimile nu s-au potrivit nu-i puteti imputa...ca sunt deteriorati desi vi i-a prezentat ca noi, este o fapta penala
Incercati sa solutionati amiabil cu vanzatorul,daca acesta a precizat ca intelege sa inlocuiasca produsul
Daca detineti probe,acestea le puteti utiliza in eventual proces impotriva vanzatorului
Proba consta doar in conversatia cu el si avizele primite la posta plus pozele cu incaltamintea roasa si folosita desi el prezinta pe internet produsul ca fiind nou, nu am factura sau bon fiscal.Incerc azi sa vorbesc cu dumnealui si sa i-l inregistrez cu telefonul mobil ,pentru a avea o proba in plus,daca nu se rezolva pe cale amiabila.
Va multumesc!