Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impunere fiscala auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impunere fiscala auto

Cum se impune fiscal un autoturism care are doi proprietari?
Mentionez ca autoturismul a fost cumparat in cote egale, si cumparatorii nu au domiciliul in aceasi localitate

madeira, utilizator
Pe cartea de identitate auto si pe talon sunt inregistrati 2 proprietari ?
masina a fost cuparata din spatiu UE. Cei doi cumparatori vor sa inmatriculeze
Nimeni nu contesta provenienta bunului mobil si cine a achizitionat-o
Problema consta in acea ca reglementarea nationala prevede ca atat in cartea de identitate auto ,cat si in talon ,se precizeaza un singur proprietar-indiferent de cate persoane au contribuit la achizitia bunului mobil si de dorinta/interesul acestora de a fi trecuti in documentele auto
intrebarea mea se referea strict la impunerea fiscala, adica fiecare cumparator se impune cu cota de 50% din autoturism la primaria din raza sa de domiciliu?
la inmatricularea autoturismului stiu ca se trece un singur propritar pe carte