Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna - clauza formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna - clauza formare profesionala

Am si eu o nelamurire la contractul colectiv de munca prin care specifica, ca daca plec in decurs de 24 de luni de la firma respectiva datorez firmei 3000€ prin care spun ei in contract ca au cheltuit bani cu mine invatandu-ma sa conduc fiind incepator al categoriei C+E... ce spuneti este legal asa ceva??? Motivul plecari mele e ca eu conduc o masina cu diagrama si numai cu foi de concediu.
Puteti pleca din firma fara sa platiti acei bani doar daca acest fapt nu se datoreaza din vina dumneavoastra .Exemplu :sa nu va dati demisia,sau sa fiti concediat disciplinar.
Cat despre suma respectiva firma trebuia sa va dea un act aditional (semnat si de dumneavoastra) pentru cursurile efectuate cu specializarea de 3000 E.Ce dovada au ca s-au cheltuit acei bani cu dumneavoastra
Ati semnat un act aditional la c.i.m. in aceasta privinta ?
Da am semnat la c.i.m, anexa ,,Alte clauze'' unde specifica exact asa ,,Prezentul contract obliga salariatul sa nu intrerupa din culpa sau sa provoace rezilierea contractului timp de 2ani de la incheierea acestuia in caz contrar salariatul este obligat sa achite suma de 3000€.....etc
As putea sa ii dau in judecata daca am dovezi ca ma forteaza sa conduc continu? Am foi de concediu diagrame o gramada de ele ce ziceti?