Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... revizie tehnica a unui autoturism in garantie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

revizie tehnica a unui autoturism in garantie

ce spune legislatia in privinta faptului ca reprezentantele auto te obliga sa faci reviziile in perioada garantie, fara a accepta sa vii cu consumabilele tale , cumparate din alta parte, Nici macar cu uleiul, ce aceiasi merca o poti cumpara din alta parte la un pret mult mai bun.Va rog sa-mi spuneti cum clsifica legea acest abuz.
eu am skoda, la fel m-au obligat in perioada d egarantie sa accept consumabilele lor.
mi-au explicat si de ce: pt. ca motorul este in garantie si daca eu vin cu alt ulei sau alte piese, daca el se va defecta, ei nu raspund pt. ca eu as fi de vina in stricarea lui, deoarece nu i-am pus consumabile agreate de ei.
nici eu, nu am avut voie sa aduc nici macar aceeasi marca de ulei dar luata dintr-un magazin mai ieftin.
este intr-adevar un abuz dar ei au justificare.
In service se executa operatii de reparatie, revizii periodice si reparatii in termen de garantie conform normelor tehnice impuse de Skoda. Acestea se executa cu aparatura si dispozitive specifice, impuse de producator. Personalul este specializat, periodic participand la cursuri de instruire. Garantia este 24 luni pentru piese de schimb si manopera , 12 luni pentru aparate electronice (radiocasetofoane, radiocd, etc) si 90 zile daca reparatia efectuata nu s-a facut cu inlocuire de piese

Ce nu inteleg este de ce nu pot sa duc eu consumabilele-agreate.
Am inteles ca revizia trebuie sa respecte normele tehnice impuse dar pana la urma reprezentanta ce este?
Eu asa doresc sa-i vad,seriosi,specializati,nicidecum in cautare de adaos comercial.
Merg si eu luna viitoare...nu la Skoda.