Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... obiectiuni expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

obiectiuni expertiza

Buna!
obiectiunile facute de expertul parte trebuie semnate obligatoriu si de avocat? Expertii asistenti ai partilor nu au semnat pe raportul de expertiza fiindca nu au avut timpul necesar sa studieze expertiza. Expertul desemnat s-a inteles cu expertii asistenti ca :daca nu sunt de acord cu expertiza sa faca separat obiectiuni.
utilizator6 a scris:

Asa o fi "scriptic" dar eu va spun cum s-a procedat in cazul meu>Expertul parte mi-a trimis raportul de expertiza prin e-mail sa-l studiez si sa-i zic daca am obiectiuni.Mi-a mai zis ca nu a semnat expertiza fiindca nu a avut timp s-o studieze.La cererea mea am facut impreuna obiectiunile, le-am semnat eu si expertul parte si le-am depus la registratura.Astept sa vad ce se intampla luna viitoare cand am termen.

Ati procedat corect.
Buna seara, --- cu permisiune va rog sa intervin: expertul/expertii parte sunt obligati sa participe la efectuarea expertizei tehnice judiciare dispusa de onorta instanta. In cazul ca nu este/sunt deacord cu rapunsurile la obiectivele stabilite de instanta , datte de expertul/expertii desemnati, atunci expertul/expertii parte, intocmente/ intocmesc separat o opinie de specialitate - un punct de vedere, pe care o /il semneaza.
Expertul/expertii parte - consilieri , nu intocmesc/ fac obiectiuni la raportul de expertiza.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar