Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificatul de celibat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificatul de celibat

Buna! As dori daca este posibil sa imi explice cineva ce este certificatul de celibat ?
Vreau sa ma casatoresc an austria cu un strain care ;calatoreste cu viza. Eu am deja certificatul meu de nastere :pasaportul ;si buletinul. Este adevarat ca barbatul care are viza si se casatoreste cu o doamna ce apartine a UE,pentru ca el sa aiba actele de uniunea europenei trebue sa ia numele de familie al femeii??? Va multumesc anticipat.

[Editat de moderator: Va rog nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, multumesc]
Ares-3, moderator
Buna ziua !
Certificatul de celibat este un document eliberat de Serviciul de stare civila al primariei locului de domiciliu , prin care se atesta faptul ca va puteti casatori . Acest document este necesar si obligatoriu a fi prezentat pentru a se incheia casatoria .
Cu privire la a doua intrebare ar trebui sa va interesati la institutia de stare civila din Austria care urmeaza sa oficieze casatoria .
Succes !
Adrian Marin, Consilier juridic
1. Adeverinta de celibat, anexa 9 se elibereaza de starea civila a locului dvs. de nastere. Desigur se poate sa o solicitati si de la primaria de domiciliu dar aceasta va face corespondenta in acest sens cu starea civila de la locul dvs. de nastere. Ori o puteti solicita chiar prin ambasada/consulat,
2. Nu cred ca barbatii care se casatoresc in Austria trebuie sa ia numele de familie al femeii.
Din ce tara e viitorul sot? Din ce ziceti (ca e strain care calatoreste cu viza) nu pare sa fie austriac.
Poate calatori si munci in UE doar daca dvs. lucrati si locuiti cu forme legale in Austria. Puteti solicita acolo reintregirea familiei, va primi un permis de sedere ca membru de familie.

Si nu, nu e obligat sa ia numele dvs.