Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calcul pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calcul pensie alimentara

Buna ziua ,
Am divortat de curand si am un copil caruia trebuie sa-i platesc pensie alimentara .
Am citit pe internet ca , in cazul unui copil , pensia alimentara se stabileste 25% din venitul net ( sunt salariat ) .
Deoarece salariul meu net fluctueaza in functie de sporuri si ore suplimentare intre 1900 lei/luna si 2300lei/luna ,v-as ruga sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia alimentara in acest caz si care va fi suma lunara care trebuie platita .
Multumesc pentru raspuns
Daca vi se stabileste in procent, nu e o problema calculul. Daca se vrea o suma fixa, se poate face o medie pe ultimile 6 luni.
Va puteti intelege amiabil cu celalalt parinte si stabili impreuna o suma fixa.
Multumesc pentru raspuns ,
O primavara frumoasa !