avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calcul pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calcul pensie alimentara

Buna ziua ,
Am divortat de curand si am un copil caruia trebuie sa-i platesc pensie alimentara .
Am citit pe internet ca , in cazul unui copil , pensia alimentara se stabileste 25% din venitul net ( sunt salariat ) .
Deoarece salariul meu net fluctueaza in functie de sporuri si ore suplimentare intre 1900 lei/luna si 2300lei/luna ,v-as ruga sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia alimentara in acest caz si care va fi suma lunara care trebuie platita .
Multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: stanciurodica , utilizator 12:20, 2 Martie 2015
Daca vi se stabileste in procent, nu e o problema calculul. Daca se vrea o suma fixa, se poate face o medie pe ultimile 6 luni.
Va puteti intelege amiabil cu celalalt parinte si stabili impreuna o suma fixa.
Multumesc pentru raspuns ,
O primavara frumoasa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui? cristinani cristinani Buna seara, Intentionez sa il dau in judecata pe tatal copilului pentru plata pensiei alimentare si am nevoie de cateva sfaturi / raspunsuri: - in cazul ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara 147369 147369 Cum se calculeaza pensia alimentara care am inteles ca este de 25% din total venit net? Daca eu lucrez in vanzari si am comisioane care fluctueaza de la o ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Fmrs Fmrs Buna ziua am și eu chemare la divorț si o să plătesc pensiei alimentara fetiței mele . Întrebarea mea este : cum se calculează ?exact 1/4 din salariul ... (vezi toată discuția)