Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Matusa mea, din partea mamei, mi-a spus cu ceva timp in urma, ca neavand copii, va face un testament "reciproc" care o va proteja atat pe ea cat si pe sotul ei , in cazul decesului unuia.
Matusa mea a decedat, iar sotul ei, in varsta de 88 de ani, nu deschide subiectul mostenirii - pentru cand acesta nu va mai fi. Din partea lui sunt doi nepoti care la randul lor au copii. In partea matusii mele sunt doar eu.
Cum ar trebuie sa procedez ? Am dreptul dupa decesul unchiului, la o parte din mostenire? Faptul ca matusa mea a decedat inaintea lui, ma lipseste de a avea parte la mostenire?
Va multumesc pentru sfaturi, mai ales daca sunt "pe lege".
Trebuia sa il deschideti dvs dupa moartea matusii si sa fi mers la notar, l-ar fi chemat si pe unchiul. Daca exista un testament prin care matusa ii lasa sotului averea sa, nu mosteniti nimic, a mostenit sotul, iar pe sot il mostenesc neamurile lui..
gi-jane2, moderator