Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Asocierea in participatiune
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Asocierea in participatiune

Buna ziua!

Am o firma de distributie (asociat unic) si 2 puncte de lucru (2 baruri). Intentionez sa deschid un nou punct de lucru (o cafenea). Pentru deschiderea cafenelei, doresc sa ma asociez cu inca o persoana (fizica). Ma intereseaza sa stiu daca, pentru aceasta, trebuie sa infiintez o noua firma (in asociere cu noul partener) sau se poate face o asociere doar pe punctul de lucru (cafenea) si sa raman asociat unic pe distributie si celelalte 2 puncte de lucru(2 baruri).

Va multumesc!
Da, se poate face asociere in participatiune. Contractul in sine prezinta particularitati in sensul ca va trebui sa prevada patrimoniul alocat de fiecare "asociat" acestei activitati, cat si cota de participare a fiecaruia la venituri, cheltuieli si castig din asociere. D-voastra ca firma va trebui sa ii retineti impozitul pe acel castig (venit net) la sursa. Contractul se declara la ANAF, persoana respectiva, in functie de situatia personala, urmand sa-si achite contributia la CAS si CASS la venitul net.
Va trebuie contabil bun.