avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Asocierea in participatiune
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Asocierea in participatiune

Buna ziua!

Am o firma de distributie (asociat unic) si 2 puncte de lucru (2 baruri). Intentionez sa deschid un nou punct de lucru (o cafenea). Pentru deschiderea cafenelei, doresc sa ma asociez cu inca o persoana (fizica). Ma intereseaza sa stiu daca, pentru aceasta, trebuie sa infiintez o noua firma (in asociere cu noul partener) sau se poate face o asociere doar pe punctul de lucru (cafenea) si sa raman asociat unic pe distributie si celelalte 2 puncte de lucru(2 baruri).

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L. , Contabil 18:41, 5 Martie 2015
Da, se poate face asociere in participatiune. Contractul in sine prezinta particularitati in sensul ca va trebui sa prevada patrimoniul alocat de fiecare "asociat" acestei activitati, cat si cota de participare a fiecaruia la venituri, cheltuieli si castig din asociere. D-voastra ca firma va trebui sa ii retineti impozitul pe acel castig (venit net) la sursa. Contractul se declara la ANAF, persoana respectiva, in functie de situatia personala, urmand sa-si achite contributia la CAS si CASS la venitul net.
Va trebuie contabil bun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociere pe punct de lucru?! anndreya_eu anndreya_eu Buna! Am o firma de distributie (asociat unic), dar intentionez sa deschid si un magazin. Pentru deschiderea magazinului, doresc sa ma asociez cu inca o ... (vezi toată discuția)
Asociere pe punct de lucru?! anndreya_eu anndreya_eu Buna! Am o firma de distributie (asociat unic), dar intentionez sa deschid si un magazin. Pentru deschiderea magazinului, doresc sa ma asociez cu inca o ... (vezi toată discuția)
Asociati doar pentru punct de lucru Cris2005 Cris2005 Sunt asociat unic intr-o firma si vreau sa deschid , impreuna cu alte doua persoane un punct de lucru cu alta activitate decat activitatea principala a firmei ... (vezi toată discuția)