Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Dupa decesul mamei in 2011 au ramas 2 ha teren arabil arendat,un loc de veci,diverse bunuri mobile si un apartament,dar care ,am aflat abia acum ,a fost vindut de celalalt mostenitor care a obtinut in secret o tutela asupra mamei si o dispozitie de primar care dispune vinzarea.Dupa deces am mers la primaria comunei unde exista rolul asupra terenului agricol,am notificat schimbarea titularului,mi-am asumat si platit ulterior impozitul datorat,la fel am procedat si cu arenda,am anuntat ca s-au schimbat arendatorii si vreau s-a intocmim alte contracte,am incasat in fiecare an arenda, fiecare in nume propriu .Am asteptat in tot acest rastimp disponibilitatea surorii mele de a proceda la partaj,acum cind principalul bun este instrainat,nu vrea sa dea o explicatie asupra destinatiei banilor ,mama a supravietuit vinzarii 16 luni,ori 70.000 ron nu se pot risipi asa repede.impreuna cu o pensie acceptabila plus ajutor inmormintare de la pensionari si doua case de ajutor reciproc Care ar fi posibilitatile de actiune si sanse de reusita in fata lacomiei si a samavolniciei celuilalt mostenitor
Buna ziua,
Daca nu reusiti sa ajungeti la o intelegere, atunci singura solutie este o actiune in instanta.