Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire nedezbatuta- arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire nedezbatuta- arenda

in urma decesului tatalui meu am ramas patru mostenitori dar nu am dezbatut mastenirea ori sa fi facut alt demers.cum se poate proceda ca ca ceilanti trei mostenitori sa arendeze suprafata de teren unui singur mostenitor?se poate si in ce conditii.multumesc.
Daca va intelegeti nu aveti nevoie de acte. Daca vreti acte, trebuie sa obtineti cel putin un certificat de calitate mostenitor si poi contract de arenda.
ne intelegem foarte bine intre noi dar a aparut o problema.suprafata de 3,5 ha teren arabil i-l lucreaza asociatia moldova tiganasi din loc.pina anul acesta plateam lucrarile in porub griu sau mai stiu eu ce.acuma a venit o problema si anume la asociatie nu mai au voie sa achizitioneze produse de la oameni pe motiv ca nu avem atestat de producator.deci problema aceasta este primaria nu poate sa-mi elibereze atestatul de producator pe motivul ca nu figurez ca imputernicit sa administrez suprafata de teren.