Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma in inactivitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma in inactivitate

Firma X detine parti sociale si este si in Consiliul de administratie la o firma Y. Firma Y este un SA. Daca firma X nu mai desfasoara nici un fel de activitate pe codul ei CAEN, ci are acum doar calitatea de asociat si membru in Consiliul de administratie la firma Y, pot sa o trec in inactivitate la ORC si sa cer regim derogatoriu la Finante?
Daca nu mai are activitate da, nu conteaza ca mai are si calitatea de actionar in alta societate.