Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inchiriere masa manichiura
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inchiriere masa manichiura

Buna ziua! Ce ar trebui sa stiu, daca vreau sa inchiriez o masa de manichiura intr-un salon? Ce cheltuieli lunare(impozite, taxe...ce se plateste la stat) voi avea eu?
Intreprindere individuala este cel mai convenabil, platesti impozit pe venit, trimestrial( la trei luni ) si asgurarea pentru sanatate ( CAS ) se plateste LA ANAF. 610 ron pe luna.(sa pastrezi chitanta, te scazi LA impozit). Sa ceri chitanta la chiria pe care o platesti in fiecare luna sa te scazi cu ea la impozit. Si toate intrarile( tot ce cumperi, oja, forfecute, pile, etc.). Sa pastrezi toate bonurile, cu stampila firmei pe spatele bonurilor de unde le cumperi. Iti trebuie registru incasari si plati, registru inventar-de LA librarie registru unic-de LA anaf si casa de marcat. Certificat de inregistrare, autorizatie de functionare