Forum Discuţii juridice Executare silită taxa executorului
Discuție deschisă în Executare silită

taxa executorului

Buna ziua! As dori sa va intreb daca este posibil ca executorul sa incheie doua procese pentru acelasi contract de credit si practic sa incaseze onorariul de doua ori. Eu am platit integral creditul iar executorul inca imi percepe lunar o cota parte din salariu spunandu-mi ca mai este un proces de executare silita. Eu stiu ca acesti executori isi opresc onorariul din primele viramente ale clientului. Eu am incheiat creditul de anul trecut dar ei refuza sa trimita hartie la serviciu pentru stoparea prprirei. ma puteti ajuta cu un sfat in privinta asta?
Executorul judecatoresc deschide dosar pentru fiecare executare silita in parte
Execurorul judecatoresc la cererea creditorului si in baza documentelor justificative=hotarare judecatoreasca definitiva,obtine un titlu executoriu
daca este posibil ca executorul sa incheie doua procese pentru acelasi contract de credit si practic sa incaseze onorariul de doua ori
.
Pentru un dosar de executare ,executorul judecatoresc poate percepe o singura data cheltuieli cu executarea,care insumeaza onorariu+cheltuieli aferente procedurii de executare
In mesajul dvs exista contradictii evidente
Eu am incheiat creditul de anul trecut dar ei refuza sa trimita hartie la serviciu pentru stoparea prprirei.

Daca dvs acopereati creditul din proprie initiativa si respectand termenii contractual asumati,nu mai era necesara desfasurarea procedurii de executare silita impotriva dvs
Studiati atent somatia de plata emisa de catre executorul judecatoresc si veti constata ca exista diferente semnificative intre creditul de rambursat si obligatiile ce va sunt impuse prin executarea neplatii creditului
Exista posiblitatea ca in somatie sa fie precizate penalitati,actualizarea sumei diferente care nu va reveneau in cazul achitarii la termen a creditului
Multumesc mult pentru raspuns. Problema este ac credit a fost contractat in anul 2011. Dupa ce am primit somatie mi s -a pus poprire pe sal. O jum de an mi s-au oprit din salariu banii ce trebuiau virati bancii iar in mai 2014 am mers si am achitat integral creditul la banca exact suma care este scrisa in somatie. Din noiembrie executoarea a pus din nou poprire pe sal cum ca onorariul ei nu a fost platit. Este posibil?
In martie 2013 s-a infiintat titlul executoriu pentru suma de 29.856 ron la care se adauga ch de executare in val de 3570 ron in baza unui proces verbal de cheltuieli intocmit in data de 4.02.2013.
In iunie 2013 intocmeste un alt proces vb de cheltuieli in suma de 3670 ron care este asemanator cu primul (100 ron diferenta). In per martie 2013 - martie 2014 am platit o suma de 5806 ron catre executor din care executorul a virat catre banca suma de 3227ron.
In iulie 2014 in urma unui contract de tranzactie incheiat intre mine si banca s-a convenit ca din suma de 29856 ron sa platesc suma de 20900 pentru a se inchide creditul iar banca sa renunte la executarea silita a mea.
In 17.07.2014 executorul infiinteaza o poprire de 2841 ron reprezentand cheltuieli de executare.
Pana acum mi s-au oprit 2215 ron din salariu.
Este corect ca sa mai infiiinteze aceasta poprire pentru suma de 2841 ron? Sper ca am fost mai explicita.
pentru a se inchide creditul iar banca sa renunte la executarea silita a mea.

In momentul in care creditorul a demarat procedura de executare silita iar executorul judecatoresc pentru recuperararea creditului nerambursat a desfasurat acte si actiuni,nu se mai poate renunta la executarea silita si la neplata cheltuieli aferente executor judecatoresc
Avand in vedere ca dvs in mai 2014 ati achitat integral creditorului banca valoarea impusa in somatie,este necesar sa verificati daca banca a restituit executorului c/v cheltuieli de executare
Este posibil ca banca sa fi perceput intreaga suma fara sa storneze executorului judecatoresc c/v cheltuieli de executare
Solicitati bancii sa va prezinte documentul prin care a restituit executorului judecatoresc suma impusa drept cheltuieli de executare
multumesc mult pentru raspuns