Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturi neachitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturi neachitate

Bună ziua!
1. O societate primește o factură de la un prestator de servicii. Serviciile nu au mai fost prestate, dar prestatorul refuză să emită o factură de stornare.
2. Societatea primește o factură de la un furnizor. Suma de bani nu a dispărut din cont, dar în fișa clientului aceasta apare ca fiind achitată.
Ce se poate face în aceaste situații?
Vă mulțumesc!
Va puteti adresa Oficiului pentru Protectia Consumatorului.
ANPC nu se ocupa de litigii intre PJ ci doar dintre PF si PJ.
1.ii faceti notificare pentru nerealizare clauze contract si ii solicitati emitarea facturii de corectie in caz contrar ii faceti dvs, facture de corectie(autofacturare).Daca sunteti in luna in curs ii puteti expedia factura pentru anulare eventual, in cazul in care nu I-ati facut plata in avans.2.putea fi achitata de administrator cash/card din cont personal, variante.II puteti solicita dovada stingerii debitului, tot se face confirmarea soldurilor ii aceasta perioada.