avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va rog din suflet ajutati-ma!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va rog din suflet ajutati-ma!!!!!!!!!!!

Avem un divort spre finalizare din culpa comuna !Ea este plecata din tara de aproape 5 ani!Ne-am inteles ca isi pastreaza numele dupa divortca sa nu trebuiasca sa-si schimbe toate actele! Fetita noastra de 16 ani ramane cu ea,eu am oferit maxim ce se poate plati din pensia alimentara,dupa lege!Am convenit ca bunurile comune, l-e impartim in mod egal!Da ,pina acum!Avocatul nostru,comun i-a propus in particular la penultima infatisare partajul!Ea are bunuri dobindite in timpul casatoriei (masina,bani etc.)acolo unde este plecata!Eu nu pot sa dovedesc ce are ea acolo, insa ea tot ce am in tara vrea jumatate,casa masina!La inceput asa a fost intelegerea ca fiecare ramane cu masina luii,casa,apartamentul impartim egal !Acum nu mai vrea asa!Vrea cu orce pret sa ma distruga!Are pe cineva acolo!Din 5 ani de cand e plecata fetita noastra am crescut-o eu!Am fost si mama si tata!Avem imprumut din banca pentru apartament,masina!Nu vrea sa contribuie la imprumutul pentru casa,de masina nici nu a contribuit!Am zis jumatate macar!Eu nu mai pot sa acopar cheltuielile si acuma apare si pensia alimentara!Venitul meu abia acopera ratele casei +masina!Nu mai vorbesc din ce traesc!Pensia alimentara nu pot sa nu platesc,oricum o sa-m faca poprire daca amin!Pensia se socoteste din momentul inaintarii divortului daca nu ma insel?!Nu stiu ce e de facut????!!!Bani pentru avocat nu am!Din oficiu pot sa obtin??Numai stiu ce sa fac!Ajutati-ma varog frumos macar cu o sugestie,o idee!!
~ Conținut șters la cerere ~
Fetita a fost ascultata si intrebata cu care dintre parinti doreste sa ramana?
Daca locuieste cu dumneavoastra de ce acum sunteti de acord sa fie incredintata mamei? Va pleca si fetita in strainatate?
Daca procesul nu este finalizat, aveti posibilitate sa va razganditi ....si sa precizati in instanta ca nu mai sunteti de acoord ca ea sa-si pastreze numele din casatorie si dupa desfacerea acesteia....
Si poate astfel,renunta....
Si inca ceva, in cazul partajului, aveti posibilitatea sa solicitati si partajarea bunurilor pe care sotia le are in strainatate....
Cel mai simplu este sa nu faceti partajul in acelasi timp cu divortul.
Lasati sa introduca ea actiunea.... va mai dura iar in tot acest timp Dvs puteti folosi bunurile linistit. Adunati probe prin care sa demonstrati ca plata ratelor a fost facuta numai de Dvs.... si le administrati la momentul potrivit.
Nu e asa complicat... succes.
Avocat comun nu exista, e ilegal, asa incat nu as avea incredere in ce mi-ar spune un astfel de om nici moarta!
Asa incat, lasati-l balta!
L-ati platit?

Ce spune fata? Ea ce vrea?
Puteti dovedi ca ati achitat numai dv.?
Stiti domiciliul ei din Italia?
V-a trimis bani pana acum pentru ceva? Pe ce nume e creditul si locuinta?
avocat comun intr-un proces de divort ????????????? #-o este ilegal acest lucru .
in privinta partajului este posibil ca partile sa aiba acelasi avocat, in masura in care cei implicati se inteleg cu privire la partajarea bunurilor comune.
avand in vedere ca sotia nu intentioneaza sa includa in masa partajabila si bunurile detinute de dansa in starinatate, v-as recomanda sa nu mai incercati solutionarea partajului pe cale amiabila.
dansa urmareste doar sa obtina un avantaj din cate se observa , in folosul ei . puteti incerca sa soicitati instantei sa o oblige pe sotie sa declare si bunurile dobandite de dansa in strainatate.

Alte discuții în legătură

Divort amiabil urgent rosedomino rosedomino Sotul este plecat din tara de 1 an si jumatate, i-am cerut divortul si este de acord sa semneze orice hartie necesara dar fara sa vina in tara, nu poate din ... (vezi toată discuția)
Avocatul ia termen in cunostinta pentru parte? Gabriela-nicoleta Chihaia Gabriela-nicoleta Chihaia As vrea sa-mi spuneti parerea voastra despre urmatoarea situatie: Saptamana trecuta am avut un dosar pe dreptul familiei. Al doilea termen. La primul termen, ... (vezi toată discuția)
Schimbat divort din culpa comuna - divort prin acord mariam1 mariam1 Buna ziua Am deschis un proces de divort din culpa comuna si intre timp ne-am hotarat sa schimbam cererea- divort prin acord.Suntem casatoriti de mai mult ... (vezi toată discuția)