Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Termen Inspectie juridica Conf legii 303/2004
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Termen Inspectie juridica Conf legii 303/2004

Buna ziua.
Doresc sa fac omplangere administartiva impotriva unei rezolutii date de procuror.
Am cautat in legea cu pricina (303/2004)-si nu am gasit un termen de efectuare a plangerii.
Multumesc anticipat.
Potrivit art. 97 din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată, orice persoană poate sesiza Consiliul Superior al Magistraturii, direct sau prin conducătorii instanţelor şi parchetelor, în legătură cu activitatea sau conduita necorespunzătoare a judecătorilor sau procurorilor, încălcarea obligaţiilor profesionale în raporturile cu justiţiabilii ori săvârşirea de către aceştia a unor abateri disciplinare.

Sesizarea adresată Consiliul Superior al Magistraturii trebuie să se refere la aspecte din activitatea instanţelor/parchetelor, la activitatea sau conduita judecătorului sau procurorului, la încălcarea de către aceştia a obligaţiilor profesionale în raporturile cu justiţiabilii ori săvârşirea unor abateri disciplinare, fără a pune, în nici un caz, în discuţie legalitatea hotărârilor judecătoreşti sau a soluţiilor date de procuror.

Măsurile şi soluţiile adoptate de către procuror sunt supuse controlului instanţei competente să judece cauza în fond (art. 64 alin.2 din Legea nr. 304/2004, republicată).
[ link extern ]
Multumesc de lamurire.

Intrebarea era legata de termenul de plangere legat de o astfel de plagere administartiva.
Multumesc anticipat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sesizarea o puteti face dupa ce sunteti in posesia rezolutiei .

Nu se prevede nicun anumit termen, in acest caz.