Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare locuinta si bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare locuinta si bani

Buna ziua.

Povestea incepe asa.
Suntem doi frati. In anul 1996 parintii mei au vandut un apartament fratelui meu mare prin act de vanzare cumparare cu conditia ca la batranete sa aiba grija de ei, el fiind mai aproape de locul unde locuiau ei la tara. Bineinteles ca acest lucru nu s-a intamplat, mai mult dupa moartea tatalui meu de anul trecut, mama nu a mai fost primita in apartament deoarece ii incurcau pe membri familiei fratelui meu si a fost izgonita la tara unde are resedinta. Si colac peste pupaza au furat si bani mamei mele ( vreo 60000 lei ) care ii avea pe un card de pensii, bani cu care mama mea vroia sa isi cumpere o garsoniera pentru la batranete(de aici a plecat si moartea tatalui meu care sa imbolnavit cand a aflat isprava fratelui meu cu furtul banilor). Toate aceste lucruri pot sa le dovedesc cu martori si cu acte/deconturile de la banca .

INTREBARE: Pot sa il dau in judecata pe fratele meu pentru a recuparera locuinta pentru mama mea. Chiar daca nu voi castiga procesul, doar pentru al face sa constientizeze ca nu este corect atitudinea lui , pot face ceva in aceasta privinta.

Multumesc.
Trebuie analizat contractul de vanzare cumparare si ce prevede el in mod expres.
Este un contract standard de vanzare cumparare care nu are nici o clauza.
Subiect: Recuperare locuinta si bani
Buna ziua.

Povestea incepe asa.
Suntem doi frati. In anul 1996 parintii mei au vandut un apartament fratelui meu mare prin act de vanzare cumparare cu conditia ca la batranete sa aiba grija de ei, el fiind mai aproape de locul unde locuiau ei la tara. Bineinteles ca acest lucru nu s-a intamplat, mai mult dupa moartea tatalui meu de anul trecut, mama nu a mai fost primita in apartament deoarece ii incurcau pe membri familiei fratelui meu si a fost izgonita la tara unde are resedinta. Si colac peste pupaza au furat si bani mamei mele ( vreo 60000 lei ) care ii avea pe un card de pensii, bani cu care mama mea vroia sa isi cumpere o garsoniera pentru la batranete(de aici a plecat si moartea tatalui meu care sa imbolnavit cand a aflat isprava fratelui meu cu furtul banilor). Toate aceste lucruri pot sa le dovedesc cu martori si cu acte/deconturile de la banca .

INTREBARE: Pot sa il dau in judecata pe fratele meu pentru a recuparera locuinta pentru mama mea. Chiar daca nu voi castiga procesul, doar pentru al face sa constientizeze ca nu este corect atitudinea lui , pot face ceva in aceasta privinta.

Multumesc.