Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legalitate act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legalitate act

O hotarare a asociatului unic a unei societati prin care se desface un contract de mandat al administratorului, in hotarare fiind invocat ca temei al desfacerii contractul de mandat, legea societatiilor comerciale etc. insa nu si sentinta care a declansat acesta masura..........hotararea e ilegal adoptata, fiind vizata de jurist?
Cu alte cuvinte daca intr-o hotarare nu s-a invocat un temei legal, dar el exista, acea hotarare este legala?
multumesc
Inteleg ca,in hotararea de desfacere a contractului de mandat este invocat ca temei legal legea societatilor comerciale,dar,nu a fost invocata sentinta care a declansat situatia.Hotararea de desfacere a contractului de mandat este legala.
multumesc