Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune la notar sau proces la judecatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune la notar sau proces la judecatorie?

Bună ziua. Problema mea constă în felul următor: tatăl meu are o soră şi ambii părinţi decedaţi. Tatăl meu a decis că nu are nevoie de vreo parte din casa părintească. Sora vrea să vândă casa, dar pentru a nu plăti taxa de succesiune, doreşte să-l dea în judecată pe tatăl meu, pe motiv că nu a avut grijă de părinţi, nu s-a ocupat de înmormântare, etc. (deşi nu este adevărat). Din câte observ, tata este de acord cu varianta aceasta, însă eu i+am spus să se gândească bine. Din acest motiv, vă întreb, ce implică un astfel de proces, ce cheltuieli, ce poate risca tatăl meu, riscă să plătească cheltuieli de judecată, îi trebuie avocat? Prin metoda aceasta se poate evita taxa de succesiune şi poate dobândi sora tatălui meu drept de proprietate, şi astfel să vândă casa? Vă mulţumesc.
Se poate rezolva problema in ambele feluri caci din acest motiv le am expus pe ambele.Insa declaratiile, dupa parerea mea, vor exprima neechivoc faptul ca tatal userului nu are nicio pretentie la succesiunile parintilor si vor indeparta tocmai un eventual proces. Ca si costuri ,doua declaratii nu sunt foarte costisitoare, in plus le poate suporta chiar matusa userului avand in vedere ca dumneaei va beneficia de drepturile ce decurg din mostenire dupa ambii parinti.