Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe succesiune

Buna ziua
Unde as putea gasi costurile unei succesiuni, in cazul in care este unic mostenitor si nu exista testament? Se vehiculeaza costuri foarte mari si as dori sa ma interesez al o instituitie avizata. Multumesc.
Succesiune pe pe ce fel de bunuri, mobile sau imobile? Taxele pot fi notariale, fiscale...
taxele sunt si functie de valoarea masei succesorale, nu exista o taxa fixa.
In plus daca succesiunea este dezbatuta dupa 2ani de la deces se plateste 1% impozit.
Este vorba de o casa+teren care au apartinut bunicii mele, a decedat acum cativa ani.
Atunci se platesc taxele notariale + impozitul de 1% din valoarea bunurilor.