avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe succesiune

Buna ziua
Unde as putea gasi costurile unei succesiuni, in cazul in care este unic mostenitor si nu exista testament? Se vehiculeaza costuri foarte mari si as dori sa ma interesez al o instituitie avizata. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Ardeleanu , Consilier juridic 12:12, 11 Martie 2015
Succesiune pe pe ce fel de bunuri, mobile sau imobile? Taxele pot fi notariale, fiscale...
taxele sunt si functie de valoarea masei succesorale, nu exista o taxa fixa.
In plus daca succesiunea este dezbatuta dupa 2ani de la deces se plateste 1% impozit.
Este vorba de o casa+teren care au apartinut bunicii mele, a decedat acum cativa ani.
Atunci se platesc taxele notariale + impozitul de 1% din valoarea bunurilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire si dezbaterea mostenirii katy-elena katy-elena pe 31 ianuarie 2013 a murit bunica parentala, mostenitori sunt eu si sora-mea, tatal nostru a murit in 1997 si era singur la parinti. ce ar trebui sa facem? ... (vezi toată discuția)
Taxa de succesiune yoannacri yoannacri mi-a murit tata-l si as dori sa fac succesiunea sunt unicul copil ce acte imi trebuie si unde se fac demersurile necesare (vezi toată discuția)
Testament... Ovidiu_Ilie Ovidiu_Ilie Bunicul meu a lasat parintilor mei testament la notar toate bunurile mobile si imobile. La anul se implinesc 30 de ani de cand a fost facut testamentul, mai ... (vezi toată discuția)