avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare proprietar la imobil cumparat prin credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare proprietar la imobil cumparat prin credit ipotecar (imobiliar)

Buna ziua,
Anul acesta am achizitionat printr-un credit imobiliar un apartament. Inca nu sunt casatorit, dar as dori sa o adaug si pe prietena mea ca si proprietar la acest imobil, dat fiind faptul ca a contribuit si ea la avansul pentru credit si la ratele ce urmeaza a fi platite. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: cum as putea sa o adaug si pe ea ca proprietar la imobil?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:27, 11 Martie 2015
Nu o puteti trece decat cu acordul bancii creditoare.
Multumesc pentru raspuns. Stiti cumva si ce conditii trebuie indeplinite astfel incat banca sa fie de acord?
Verificati la banca, depinde de regulamentele lor, nu de lege.
Daca se incadreaza cu venitul cat sa poata fi si parte (debitor/ girant) in contract, banca va fi de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot garanta un imprumut daca am datorii ? Matheo25 Matheo25 Buna seara. Prietena mea are salar si lucreaza de 8 luni cu carte de munca la o firma. Vrem sa scoatem niste bani din banca si eu vreau sa girez cu casa (sunt ... (vezi toată discuția)
Coproprietar fara a fi codebitor pentru credit ipotecar magda.maria26 magda.maria26 Prietenul meu si cu mine vrem sa ne cumparam o locuinta, insa doar el impreuna cu mama sa ca si codebitor vor fi implicati la credit, eu contribuind doar cu ... (vezi toată discuția)
Contract de împrumut la notar, sau ce altă soluție este pentru recunoașterea contribuției la dobândirea unui apartament? AnitaS AnitaS Bună ziua, am făcut un credit ipotecar pentru achiziționarea unui apartament. Prietenul meu a făcut credit de nevoi personale pentru avans la credit și ... (vezi toată discuția)