Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare proprietar la imobil cumparat prin credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare proprietar la imobil cumparat prin credit ipotecar (imobiliar)

Buna ziua,
Anul acesta am achizitionat printr-un credit imobiliar un apartament. Inca nu sunt casatorit, dar as dori sa o adaug si pe prietena mea ca si proprietar la acest imobil, dat fiind faptul ca a contribuit si ea la avansul pentru credit si la ratele ce urmeaza a fi platite. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: cum as putea sa o adaug si pe ea ca proprietar la imobil?

Va multumesc anticipat!
Nu o puteti trece decat cu acordul bancii creditoare.
Multumesc pentru raspuns. Stiti cumva si ce conditii trebuie indeplinite astfel incat banca sa fie de acord?
Verificati la banca, depinde de regulamentele lor, nu de lege.
Daca se incadreaza cu venitul cat sa poata fi si parte (debitor/ girant) in contract, banca va fi de acord.