Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posibila amenintare ori hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posibila amenintare ori hartuire

Doamna Popescu , proprietara a unui apartament, inchiriaza acest apartament - fara forme legale/ CF - doamnei Ionescu , pentru o perioada de 6 luni.
Doamna Ionescu are un SRL - SRL Ionescu etc. Deoarece apartamentul inchiriat de la doamna Popescu nu are internet, televiziune si telefon , d-na Ionescu se duce la furnizorul de servicii internet, televiziune, telefonie din zona si solicita aceste servicii,in numele SRL Ionescu etc., pe adresa apartamentului inchiriat de la d-na Popescu.
Furnizorul semneaza contractul intre SC. Furnizor SRL si SRL Ionescu etc si incepe furnizarea serviciilor solicitate de catre d-na Ionescu.In fiecare luna, factura serviciilor furnizate este trimisa pe numele SRL Ionescu etc., iar aceasta achita contravaloarea facturii.
Dupa 6 luni, d-na Ionescu paraseste apartamentul inchiriat, dar fara a rezilia contractul de prestari servicii ( sau cum i-o spune ) intre SC Furnizor SRL si SRL Ionescu etc.Drept urmare, facturile continua sa vina pe adresa apartamentului d-nei Popescu, acestea nefiind onorate de catre noul chirias.Dupa o anumita perioada, SC Furnizor SRL incepe si trimite notificari in care avertizeaza ca daca nu isi recupereaza banii, paseaza responsabilitatea recuperarii creantelor / datoriilor catre o firma de recuperari.
In acest moment, d-na Popescu se deplaseaza la sediul SC Furnizor SRL si povesteste povestea :)))))))). Acolo este verificata, se constata ca nu exista nici o implicare a domniei sale in acest contract si i se comunica sa stea absolut linistita.
La aprox. 3 luni dupa aceasta discutie, d-na Popescu primeste - in nume personal, cu nume si prenume - o Somatie Repetata de Plata din partea SC. Recuperare SRL ( nume fictiv ) Departament Recuperare Amiabila , prin care este " instiintata", in termeni relativ duri, ca daca pana la o anume data nu plateste creanta conf. CPS xxxxxxx, se deschide actiune in instanta impotriva ei, i se pune sechestru pe bunuri, ii blocheaza cardul, etc.
Intrand in panica, d-na Popescu , o femeie corecta de altfel si care in cei 83 de ani ai ei nu a primit nici macar o amenda de circulatie, trimite un e-mail catre SC Recuperare SRL in care solicita sa i se puna la dispozitie , in format electronic , o fotocopie dupa contractul de prestari servicii incheiat intre ea si SC. Furnizor SRL. A solicitat acest lucru deoarece stia ca nu exista asa ceva si spera ca cei de la Recuperare SRL isi vor da seama de greseala. Tot in acel e-mail a mai cerut sa ii fie remis numele / functia / calitatea celui / celei care a semnat Somatia.
La 30 de zile dupa trimiterea e-mail-ului , nu numai ca SC Recuperare SRL nu a pus la dispozitia d-nei Popescu datele solicitate, dar a mai trimis o Somatie.
Si acum , intrebarea :

Faptele SC Recuperare SRL se pot incadra in una dintre infractiunile cuprinse in art. 206-208 , NCP ?
Nu ar putea fi vorba despre hărțuire sau amenințare, este însă o practică menită să intimideze, din partea celor de la firma de recuperări creanțe. Ideea este că aceele sume se adună acolo, iar contractul cu furnizorul ar trebui să înceteze, dacă doamna Popescu nu are nevoie de acele servicii. Să solicite , în calitate de proprietar al imobilului rezilierea contractului și să încerce să negocieze cu cei de la firma de recuperări creanțe, întrucât de renunțat ei nu vor renunța, fiind cumpărători ai creanței.Ulterior domana Popescu se poate îndrepta împotriva doamna Ionescu pentru a recupera la rândul său pagubele plătite din vina acesteia.
La adresa respectiva nu mai exista SRL-ul. Deci trebuie ignorat totul. Nu mai pierdeti timpul cu explicatii sau altele, ignorati.