Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista alternative legale la somajul tehnic ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista alternative legale la somajul tehnic ?

Pentru o firma cu 7 angajati ce doreste sa aplice somajul tehnic - exista si alte alternative care sa ajute angajatorul sa-si revina , oprind activitatea fizica a firmei ? Doresc sa stiu si daca somajul tehnic se aplica tuturor angajatilor in grup , sau se aplica chiar si izolat pentru un numar mai redus de angajati ; ca restul grupului sa ramana in lucru - exemplu , din 7 ; 4 in somaj tehnic si 3 in lucru - se poate asa ceva? Dar important este sa stiu daca angajatorul aflat in dificultate are alte alternative la somajul tehnic , astfel incat sa aiba cheltuieli cat mai reduse . Multumesc frumos .
Trimiterea salariatilor in "somaj tehnic" se poate face si pentru o parte din salariati.

O alternativa ar fi reducerea cheltuieilor cu salarizarea , in conditiile in care acest lucru este psoibil.