Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Antene montate pe bloc proprietate cu 3 scari, acordul ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Antene montate pe bloc proprietate cu 3 scari, acordul locatarilor

A fost montata pe bloc, o antena pentru firma rds/rcsin ..in 2007,..in baza unui contract ( nu tocmai ..la vedere..)

Au trecut 8 ani de la montarea antenei,...si acum, cei de la RDS/RCS.. vor sa modifice ceva in instalatiile montate anterior( sa le mute la 10 m de unde au fost fixate anterior) si sa adauge ceva suplimentar(un receptor).

Atunci, cand a fost incheiat contractul,..vecinii de la etajul 4,..nu au comentat, dar...nici nu au semnat pentru montarea antenei.

Acum, urmare a interventiei RDS/RCS, in instalatia antenei,..solicita prelungirea contractului cu 5 ani, la care se adauga cei 2 ani ramasi din 10 ani durata contractului.

Se intampla, ca cei de la etejul 4 ( 4 apartamente),..sa nu mai doreasca existenta antenei pe bloc.

Exista vreo lege care specifica,...CATI LOCATARI, SAU CATE PROCENTE,..TREBUIE SA FIE DE ACORD,...CA ANTENA SA RAMANA PE BLOC??

Este obligatoriu, acordul celor 4 apartamente de la etajul 4???

cE LEGE ESTE ACTUALA ,CARE REGLEMENTEAZA OASTFEL DE SITUATIE ??
CE NE-ATI SFATUI SA FACEM ??

VA MULTUMIM FRUMOS. NUMAI BINE .

IN NUMELE PROPRIETARILORCARE DORESC MENTINEREA ANTENEI - FLORIN BURLAN

Banuiesc ca faceti parte dintre locatarii care nu locuiesc la ultimul etaj.
Daca ati locui la ultimul etaj si v-ar ploua in casa din cauza antenei ati mai fi de acord cu mentinerea antenei?Sau daca ati avea sanatatea afectata din cauza antenei??

In astfel de cazuri se aplica hotararea adunarii generale a asociatiei de proprietari, adica 50 +1, nu conteaza ca vecinii de la ultimul etaj stau cu ligheanele prin casa si zugravesc in fiecare luna, se aplica decizia majoritatii care nu este afectata!

In numele proprietarilor care locuiesc la ultimul etaj si nu doresc antene!X-(
Avand in vedere ca terasa imobilului este parte comuna ,schimbarea destinatiei,a aspectului,utilizarea exclusiva a acesteia se poate face numai cu acordul asociatiei de proprietari si a proprietarilor direct afectati=cei de la ultimul nivel
Consultati legea 230/2007 si HG 1588/2007. Acestea stau la baza activitatii in asociatiile de proprietari si acolo o sa gasiti si ceea ce se explica putin mai sus.
Terasa este in proprietatea comuna iar schimbarea destinatiei sau folosintei acesteoia se face cu acordul majoritatii proprietarilor si cu acordul celor direct invecinati sau afectati, adica a celor de la ultimul etaj, in cazul prezentat.
Daca din inchirierea terasei se obtin suficienti bani care se folosesc pentru reparatia si intretrinerea partilor comune ale blocului, inclusiv pentru lucrarile de termo-hidroizolatie, cei de la ultimul nivel ar trebui sa accepte.
Dar, asa cum se spunea mai sus, daca celor de la ultimul nivel le ploua in apartament, iar banii incasati se folosesc pentyru altceva, sigur ca au motive sa nu mai fie de acord cu inchirierea acestei terase.
Dep[inde foarte mult de cei care gestioneaza asociatia dumneavoastra.