Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Buna seara,
Va prezint urmatoarea speta pe scurt ;X si Y sunt coproprietarii unui apartament( cote egale). Din cauza datoriilor, lui X i s-a pus poprire si va fii executat silit.Respectivul nu are venituri sau alte bunuri.
Ce trebuie sa faca Y pentru a-si proteja cota ce-i revine din apartament.?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri...
Sa faca actiune in instanta pentru incetarea starii de indiviziune si contestatie la executare, daca mai este in termen.