Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamuriri despre preavizul de incetare a muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamuriri despre preavizul de incetare a muncii

Sotul meu a incercat sa isi dea demisia de curand de la locul de munca. Reactia angajatorului a fost cu totul si cu totul surprinzatoare: s-a lasat cu amenintari, injurii si tot tacamul.
Intr-un final si-a depus demisia, aceasta fiindu-i acceptata doar cu preaviz de 20 de zile. Intrebarea mea este; Poate sotul sa nu respecte perioada de preaviz?Si daca nu repecta preavizul care pot fi repercursiunile?Ce drepturi are in aceasta perioada?.Va multumesc
aiurela, utilizator
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.