Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale afaceri din mers
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

afaceri din mers

]Un salut calduros tuturor membrilor "avocatnet" ! :)

Adresez o intrebare celor care deruleaza deja afaceri "din mers", adica nu au un punct de lucru fix, ci mobil.
Sper ca ati inteles.... ma refer la rulotele comerciale.
Intrebarea mea este cum se procedeaza cu racordul la sursa de curent electric : ce formalitati sunt de indeplinit (autorizatii, avize), modalitati de racordare si cum se contorizeaza consumul ?
Dupa cum stiu , trebuie sa mergeti la Primarie si acolo o sa va lamureasca pentru ca daca activitatea se va desfasura pe domeniu public, tot de la domeniul public o sa primiti si energie electrica. Mergeti la biroul energetic din cadrul primariei.
Problema e ca si aceste rulote trebuie amplasate undeva, comertul nu este chiar " din mers". Daca amplasarea se face pe domeniul public, atunci trebuie sa solicitati primariei respective sa va incheie un contract de inchiriere pe o anumita suprafata, unde veti stationa cu rulota. daca-l amplasati pe o proprietate privata, va trebuie un contract cu proprietarul respectiv. In ce priveste racordul - chiar temporar - la reteaua electrica, cade in sarcina dvs. sa efectuati aceste demersuri cu SC Electrica.
Daca te asezi in bilciuri, piete, oboare, probabil curentul il vei primi contra cost de la administratia pietei.
Daca esti in zone publice, de la Primarie.

In toate celelalte locuri, si chiar de la primele doua, curentul se contracteaza numai cu Eon Electrica.

Alberto Kurtyan
multumesc pentru raspuns :)