avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Auto luata pe nedrept!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Auto luata pe nedrept!

Buna ziua. Dupa ce am vandut masina urmand toata procedura legala , la cateva luni actualul propietar a circulat fara rovinieta iar amenda mi-a venit mie.
Intrebare: Ce pot face daca nu am contestat amenda in termen de 15 zile ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 11:53, 13 Martie 2015
Nu mai puteti face nimic pt acea amenda.
Puteti insa sa faceti o actiune in instanta prin care sa il obligati pe actualul proprietar sa isi inmatriculeze masina pe numele sau.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta masina vanduta Marius M Marius M In ianuarie 2016 am vandut masina. Am incheiat contractul de vanzare cumparare si am certifica de radiere fiscala din ianuarie 2016. Acum, la sfarsitul ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto dionise1957 dionise1957 Buna ziua In 2013 am vandut un autoturism, iar in baza actului de vanzare cumparare am scazut-o de la primarie serviciul taxe si impozite.Persoana ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta VilceaGigi VilceaGigi Buna ziua,as dori cateva raspunsuri daca se poate. In 2010 am vandut masina si am radiat-o doar la fisc.In 2014 am primit de la CNADNR o amenda pentru ... (vezi toată discuția)