Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Respingere dispozitie primar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Respingere dispozitie primar

Buna ziua! M-am angajat de 2 luni la o primarie, inspector debutant pe patrimoniu. De cand am inceput primarul ma tot preseaza sa iau achizitiile publice!! Eu nu doresc acest lucru.A zis ca imi da dispozitie "ca aici nu faceti ce vrei voi, ci ce vreau eu". Eu nu sa iau la cunostiinta aceasta dispozitie!!!! Ce poate sa imi faca???!!
Chiar daca nu veti semna pentru acea dispzoitie , angajatorul are psoibilitatea s-o comunice prin posta recomnadata cu confirmare de primire.

De asemenea, potrivit art.40 alin.1 lit.c C.mun., angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.