Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua si scuze pt deranj!Lucrez intr un spital de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua si scuze pt deranj!Lucrez intr un spital de psihiatrie. ...

Bună ziua si scuze pt deranj!Lucrez intr un spital de psihiatrie. Șeful de secție vrea sa i scriem timpii de lucru pt tot ce facem in 12 ore la patul bolnavului. Eu stiu ca nu există timp de lucru pt nici o tehnică medicală,pt ca diferă de la bolnav la bolnav.Este legal ce vrea sa facă 12 ore de serviciu noi nu avem nicio pauză. Mâncăm pe fugă, bem apă din mers.
Poate fi cuprinsa o astfel de obligatie in reg.intern sau intr-o procedura operationala .. practica intalnita, a fost in cele mentionarii in cele doua acte mentionate de mine.

Daca nu este prevazut , atunci problema este discutabila daca salariatul este sau nu obligat sa intocmeasca asa ceva .. insa la art.40 alin.1 lit.c C.mun. se prevede ca , angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor. fara a se prevede expres daca aceste dispoziti sunt scrise sau verbale.
Poate fi cuprinsa o astfel de obligatie in reg.intern sau intr-o procedura operationala .. practica intalnita, a fost in cele mentionarii in cele doua acte mentionate de mine.

Daca nu este prevazut , atunci problema este discutabila daca salariatul este sau nu obligat sa intocmeasca asa ceva .. insa la art.40 alin.1 lit.c C.mun. se prevede ca , angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor. fara a se prevede expres daca aceste dispoziti sunt scrise sau verbale.
Poate fi cuprinsa o astfel de obligatie in reg.intern sau intr-o procedura operationala .. practica intalnita, a fost in cele mentionarii in cele doua acte mentionate de mine.

Daca nu este prevazut , atunci problema este discutabila daca salariatul este sau nu obligat sa intocmeasca asa ceva .. insa la art.40 alin.1 lit.c C.mun. se prevede ca , angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor. fara a se prevede expres daca aceste dispoziti sunt scrise sau verbale.