Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CI inexistent (retinuta de proprietar)
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CI inexistent (retinuta de proprietar)

Buna-ziua , ma aflu si eu intr-o pozitie asemanatoare , doar ca este putin diferit , pe mine m-a luat cineva in spatiu acum cateva luni , prin noiembrie 2014 ,iar acum am plecat de la acea persoana , numai ca acestia mi-a fuat buletinul , spunandu-mi ca pot pleca dar fara buletin , am vorbit si cu frumosul si cu uratul , dar tot nu vrea sa-mi dea buletinul , pe motiv ca , vai doamne , ma amendeaza politia si ii trimite lui acasa amenda ( asta oricum s-ar intampla , pentru ca sunt inregistrat pana la urma pe buletin la adresa lui ,) oricum , sunt blocat , si nu stiu cum sa imi fac un nou buletin pentru ca nimeni nu doreste a ma mai lua in spatiu , iar buletin provizoriu , nu stiu cum sa-l scot.
Am nevoie de buletin ca sa-mi pot face pasaport ca sa pot iesi din tara sa muncesc , ca aici , in propria mea tara mor de foame .
P.S.
Parinti nu mai am sunt singur , iar casa veche pe care am avut-o a fost vanduta .Iar acum sunt homeless . Am pe cineva in anglia care ma poate ajuta cu munca sa muncesc pe acolo , dar nu pot pleca pentru ca nu am buletin . Va rog am nevoie de ajutor . Va multumesc
Nu e chiar asa complicat.
Mergeti la Serviciul Evidenta unde ati fost cand v-ati facut cartea de identitate, va puteti face carte de identitate provizorie cu motivul ''pierdere + lipsa dovada adresa de domiciliu''.
Aveti nevoie de:
- certificatul de nastere
- 3 poze 3/4 (tip buletin)
- chitantele a 2 taxe, 1 leu + 5 lei, platibile la Impozite si taxe.
Asta daca nu sunteti / n-ati fost casatorit / divortat - ziceti daca e cazul.

Cu cartea provizorie + certificat de nastere (si taxele aferente, desigur) va faceti pasaport si plecati unde doriti.
Eu i-aș face plângere la politie pt retinerea cărții de identitate.
Deci tot ceea ce trebuie sa fac este sa ma duc de unde am scos buletinul . LA Calarasi , caci acum sunt la Fetesti ( este posibil sa pot scoate aici la fetesti , ca sa nu ma mai duc la calarasi ? ) + ca am incercat sa fac plangere la politie la fetesti si m-au facut nebun , pe motiv , ca nu tine de ei acest lucru . Ca trebuie sa ma duc la politia din calarasi ( o avea dreptate , nu stiu , nu le am cu legea ).Respectele mele .
P.S.
Pot scoate de aici de la fetesti ? sau trebuie neaparat sa ma duc la calarasi , de unde a fost emis buletinul ?
Se poate doar de la Serv. Evidenta de la locul de domiciliu, deci unde ati fost cand ati depus actele cu proprietarul - la Calarasi. Acolo platiti si taxele, la Impozite si taxe.

Daca vreti sa ii faceti plangere nu mai puteti declara ca l-ati pierdut.
Mergeti intai la politie (la Calarasi) si vedeti ce va spun, poate va ajuta si nu mai e nevoie sa asteptati dupa cartea de identitate provizorie.