Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... tichete de masa neacordate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

tichete de masa neacordate

Am urmatoarea problema. Sotia mea a lucrat pana in iulie la o societate comerciala care acorda tichete de masa. In momentul cand a plecat ea, tichetele erau date pentru luna martie inclusiv (tot timpul s-au dat cu intarziere).
Acum am aflat ca azi s-au dat si pe urmatoarele 2 luni (aprilie si mai), dar nu si la cei care nu mai sunt angajati (dar erau angajati in acele luni).

Au voie (legal) sa faca asa ceva?

Unde trebuie sa ma adresez ca sa pot rezolva aceasta problema (momentan sotia nu este in tara)? Avocat/camera de munca/etc?
Pe noi nu ne pune sa semnam pentru ele. sefii au o lista cu CNP urile noastre si folosesc tichetele noastre in numele nostru!
Ce este de facut? din pdv legal intr-adevar pare imposibil, dar sa nu uitam ca traim in tara tuturor posibilitatilor. Multumes Mirela pentru raspuns :o)
E de facut scandal, ca sa ma exprim mai neacademic. :))))

E clar ca angajatorul incalca prevederile Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa. De altfel tichetele de masa sunt nominale ele vin fie direct personalizate, fie cu un spatiu in care trebuie completat numele si prenumele persoanei care este in drept sa utilizeze tichetul de masa.E greu de inteles cum unii isi asuma dreptul de a se substitui unei persoane si de a beneficia de drepturile acesteia.
E de facut scandal, ca sa ma exprim mai neacademic. :))))

E clar ca angajatorul incalca prevederile Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa. De altfel tichetele de masa sunt nominale ele vin fie direct personalizate, fie cu un spatiu in care trebuie completat numele si prenumele persoanei care este in drept sa utilizeze tichetul de masa.E greu de inteles cum unii isi asuma dreptul de a se substitui unei persoane si de a beneficia de drepturile acesteia.
Mai rău este că, dacă nu ati semnat pt primirea tichetelor de masă, nu puteti dovedi câte tichete ati primit, sau dacă ati primit.....
Nr. tichetelor de masa se pot negocia.