Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract PFA cu firma de recrutare din strainatate.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract PFA cu firma de recrutare din strainatate.

Buna ziua,
Sunt PFA , cod CAEN 7810 si doresc sa colaborez cu o firma de recrutare din strainatate. Practic, le ofer partea de cautare a candidatilor si ei discuta posibila angajare cu ei. Eu nu fac contract cu candidatii, ci doar cu firma care ma plateste. Intrebarea este: poate fi considerata "selectie si plasare" forta de munca, in intelesul Legii 156/2000 atata timp cat eu nu fac plasare? Va multumesc!
Buna seara,
In temeiul art 5 Lg 156/2000 pot desfasura activitate de mediere a angajarii cetatenilor romani in strainatate doar societatile comerciale constituite in baza Lg 31/1990 care au activitate principala cod CAEN 7810. Deci, dvs ca si PFA, nu va incadrati in aceasta categorie.
Referitor la cautarea candidatilor va trebui sa fiti mai explicita. Cum cautati candidatii?
Detin baza de date.
Ok. Cum ati obtinut-o? Cum ati recrutat cetatenii? Ei stiu ca urmeaza sa fie plasati in strainatate?