avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspundere patrimoniala a unuia dintre soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspundere patrimoniala a unuia dintre soti

Ca urmare a unui litigiu de munca, un fost angajat al unei firme pierde procesul fiind obligat si la achitarea unui prejudiciu cauzat firmei.
Acesta nu are venituri, detine doar o cota de 1/2 dintr-un apartament, acesta fiind bun comun.
Cand se pune problema iesirii din indiviziune, poate fi fortata in mod legal binenteles celalalt sot, sotia pt vanzarae cotei sale?
Sau in alta aodine de idei daca sotia nu-si cedeaza partea sa , teoretic ma gandesc ca e greu sa cumpere cineva o jumatate de apartament.
Astept parerile dvs. multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:03, 16 Martie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Dar presupun ca doar pt cota ce o detine acel sot, adica jumatate din locuinta, nu...?
Daca datoria e proprie a soțului, creditorul va trebui ca întâi să ceară partajul bunului.
Sotii sunt, de regula, coproprietari in devalmasie, nu pe cote, asa incat, de unde cei 50%, exista un alt mod de dobandire a proprietatii in acest caz?
Creditorii pot cere iesirea din indiviziune... vanzare cota... depinde de situatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotul divortat poate pune ipoteca, pt un credit, pe partea lui dintr-un imobil? Lyvyoo Lyvyoo Hello, As vrea sa va cer o parere in legatura cu urmatoarea speta a unor rude: Dupa 15 ani de casatorie cuplul a divortat (cam acum un an) FARA sa declanseze ... (vezi toată discuția)
Modalitatile dreptului de proprietate luiza2008 luiza2008 Care este diferenta dintre coproprietate si indiviziune? Multumesc anticipat pt raspuns! (vezi toată discuția)
Pot sa vand 1/2 din un apartament ? italytattoo italytattoo Buna ziua sunt unu din cei doi coproprietari .. Anul trecut am cumparat un apartament si as dori sa stiu daca pot vinde cota mea fara aprobarea al celuilalt ... (vezi toată discuția)