Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare handicap

Dupa o operatie pentru protezarea totala de sold cu o proteza necimentata,am rams nu numai cu reducerea capacitatii fizice , ci si cu piciorul neoperat mai scurt cu aproape 3 cm .,necesitand acum incaltaminte ortopedica care sa compenseze diferenta .Ma tot straduiesc sa-mi fac dosarul pt evaluarea in vederea incadrarii intr-o grupa de handicap si nu reusesc sa aflu procedura intocmirii documentatiei ..
multumesc
Documentele necesare pentru dosarul inaintat comisiei medicale de expertiza persoane cu handicap sunt:
- actul de identitate;
- bilet de trimitere de la medicul de familie;
- referatul medicului specialist;
- alte acte medicale, toate prezentate intr-un dosar.
Documentatia medicala si examinarile complementare vor fi efectuate in cadrul unitatilor sanitare din reteaua Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, in conformitate cu prevederile legale.
Documentele vor fi prezentate secretarului comisiei.
Dupa primirea dosarului, presedintele comisiei examineaza clinic solicitantul si, in functie de afectiune si de documentatia medicala prezentata, poate solicita prin adresa altor unitati sanitare examinari clinice, de laborator sau spitalizare pentru stabilirea ori completarea diagnosticului clinic.
Cu acest prilej ,presedintele comisiei planifica solicitantul pentru a fi examinat in vederea analizarii documentelor pentru a se stabili gradul de handicap la una din subcomisiile unitatii de expertiza medicala.